Hirdetés

Hogyan fejlődj úgy az életben, ahogy a játékokban? 3. rész

|

Az életünkre is ráhúzható szkillfa tervezésről szóló cikksorozatunk most kezd izgalmassá válni, hiszen a mi életünket segítő megoldásokról lesz szó.

Hirdetés

A korábbi fejezetek:

- 1. rész

- 2. rész

Az előző részekben arról volt szó, hogy mi is ez a szkillfa (skilltree), és hogy milyen mélyre nyúlnak vissza a gyökerei. Most azonban arról írnék nektek, hogy milyen alkalmazási területei vannak már jelenleg is. Azt, hogy az alábbi példák megalkotója játékos volt-e, és a Diablo 2-ből merítette az ihletet, vagy csak egyszerűen rájöttek, hogy így a legáttekinthetőbb az egymásra épülő tudásanyagok ábrázolása, az érdekes kérdés, de szkillfa szempontjából teljesen mindegy.

Öcsém a BME-én tanul, ezért egyszerre irigylem és sajnálom. Nagy a hajtás, és szigorúak a követelmények, viszont egyszer észrevettem, ahogy egy tökéletesen átlátható ábrán nézegette a tantárgyainak előfeltételeit. Naná, hogy egy szkillfa volt! Az egész képzés egymásra épülő tárgyai egy ábrán. (Bezzeg nálunk: sok oldalas, átlátlahatlan tantárgylista, táblázatosan.)

Ennek ellenére azért ezzel sem elégedettek a hallgatók teljesen. Az egyetemi előkövetelmények sokszor csak elvileg épülnek egymásra. Adminisztrációs oka van annak, hogy Y tantárgyat csak X elvégzése után végezhetsz, igazából fordítva is tanulhatnád. Az igazán jó szkillfa nem csak egy fához hasonló folyamat-gráf. Úgy képzelem el, hogy tényleg csak akkor léphetsz tovább, ha már megértetted az előzőt.

Szkillfa a vállalatoknál

Naná, hogy a nagy multik is rájöttek arra, amire a BME-n. A karriered szkilljei valóban egymásra épülnek, és azonnal átláthatóvá teszik a lehetőségeidet munkavállalóként.

A következő példánk hasonlít a leginkább egy fára az összes közül. A webfejlesztés szkillfája a HTML alapjaira épül. Nagyjából itt akadtam el én. Viszont akiben meg van a kitartás „kimaxolhatja”’ a többi szintet is, és nem tartom kizártnak, hogy akár diploma nélkül is keresett lesz majd a munkaerőpiacon.

A Google-nél nem feltétel a diploma (sok minden más viszont igen, amihez online is sok ingyenes kurzust lehet találni). Laszlo Block, a Google ’people operation’ szekciójának alelnöke egy interjúban elárulta: emelkedik azon dolgozóik száma, akiknek nincs egyetemi végzettsége. Egyes teamekben ez az arány 14%.

És a tanulás

A Duolingo-ról remélem hallottatok már. Ha látok valakit a metrón, hogy ezzel játszik/tanul, akkor mindig nagyot dobban a szívem. Aki motivált arra, hogy megtanuljon egy idegen nyelvet, az ugyanúgy ráfügghet erre a „játékra” mint a Candy Crush-ra. A különbség: utóbbinak talán egy indurka-pindurkát több hozománya lesz. A nyelvtanárok persze kritizálják a világhírű appot. Sokuk szerint igazából nem helyettesítheti a nyelvtanulást, csak kiegészítheti azt. Namármost, meg ne sértődjenek, de az ő helyükben én is ezt mondanám. 

Ami miatt felhoztam, az hogy természetesen ők is alkalmazzák a szkillfát. Látható, hogy főleg az elején érvényesül az, hogy a tudásanyagok egymásra épülnek, ennek ellenére nagyon jól kitalált rendszerről van szó, amit érdemes tanulmányozni.

A sorozat hamarosan folytatódik a negyedik, befejező résszel.

Hirdetés
Hirdetés
0 mp. múlva automatikusan bezár Tovább az oldalra »

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Ne maradj le a legfontosabb hírekről! Engedélyezd az értesítéseket, cserébe elsőként tudod meg, ha bejelentik a Half-Life 3-at! (Nem spamelünk, becsszó!)