Hirdetés

Hogyan fejlődj úgy az életben, ahogy a játékokban? 6. rész

|

Folytatódik cikksorozatunk a szkillfa tervezésről, vagyis kiderül, hogyan lehet életünket úgy tervezni, mintha csak egy videojáték hősét alkotnánk meg.

Hirdetés

A korábbi fejezetek:

- 1. rész

- 2. rész

- 3. rész

- 4. rész

- 5.rész

Class (kaszt) meghatározása

Ha az első pontra (avagy a készség és érdeklődési körök azonosítására) szántál elég időt, akkor most van egy szép hosszú listád. Feltehetően nem szántál, és végigrohantál a cikken, ahogy én szoktam. Ez jó, mert akkor nagy valószínűséggel kíváncsi, érdeklődő vagy (+ 2 ability, amit felírhatsz). Persze az is lehet, hogy szorgalmasan végigcsináltad az első pontot és csak utána léptél a következőre. Ez is jó, mert akkor alapos, és megbízható vagy (+2 ability a listádra). 

Tehát nézd meg a listádat, és próbálj meg a való életben is létező hivatásokat, szakmákat, célokat összegyúrni belőlük. Nem lesz egyszerű, mert (ha csak nem vagy HR-szakértő) még nem ismered a lehetőségeket, így azt sem tudod, hogy miből lehet választani, de ne keseredj el! Lehet puskázni: Az előző pontban volt egy teszt (MBTI), amit ha kitöltöttél sok szakmát, vagy hivatást ajánlhatott fel neked. Próbálj meg ezekből szemezgetni, vagy akár újakat kreálni, és válassz ki néhányat. Ha igazán profi megoldást keresel, akkor ismét ajánlom a legjobb pályaorientációs tesztet. Megéri megcsinálni.

Requirements (feltételek, követelmények meghatározása)

A szülők és a társadalom elvárásai… Na igen. Nem lesz a kedvenc részed, de megkerülhetetlen. Milyen tekercs (tome) kell ahhoz, hogy feloldhasd a kinézett class-t (kasztot)? Szakma, OKJ, diploma? Nyelvvizsga? Hány pontos érettségi kell? Sok hivatás létezik, ahol semmi ilyenre nincs szükség. Az előző részben említettem a Google-t. Náluk már nem követelmény, hogy diplomás legyél, és ez a trend látszik szinte mindenhol. (Ez viszont nem jelenti azt hogy nem kellenek szkillek! Azt nagyon is számon kérik, hogy mit tudsz, csak azt nem ellenőrzik, hogy honnan tanultad meg!)

Az önképzés fantasztikus dolog, ennek ellenére nem szabad a szervezett oktatás előnyeiről sem megfeletkezni. Hiába kell olyan tárgyakat tanulnod, amiket nem feltétlen szeretnél, hiába nem tűnik hasznosnak egy nemszeretemtantárgy, hirtelen kinyílik egy új kapu, és rájössz, hogy mennyire fontos. Nálam ez sokszor megtörtént. Például soha nem jártam be filozófiára, most meg ilyen témában olvasok szabadidőmben, és bánom, hogy nem tettem hamarabb.

A régi oktatási formákban sok emberrel találkozhatsz, véleményeket, új szempontokat sajátíthatsz el. Az ilyen intézmény kötött, hierarchikus, de azzal, hogy megtanulsz alkalmazkodni hozzá, máris elsajátítottál egy szkillt, amit bármilyen szervezetben kamatoztathatsz.

A listád következő pontjára minden felmerülő kaszthoz írd le a követelményeket. A Google a barátod, ha nem tudod hogy pontosan mi is kell ahhoz, hogy sikeres mesterlövész, vagy csokikóstoló legyél, akkor keress rá: "job requirements sniper" vagy "job requirements chocolate taster".

• Milyen papír kell hozzá? Ehhez mennyi pénz kell? (biztos hogy kell?)
• Hány érettségi pont kell az adott szakra?
• Ha kizárt hogy összeszedj ennyit, milyen alternatív lehetőségek vannak?
• Álláskeresés során milyen készségeknek örülnek? Puskázz valamilyen álláshirdető honlapon.
• Kell-e nyelvvizsga?
• Van fizikai alkalmassági (pl. katonaságon, rendőrségen)?
• Mik a kizáró tényezők?
• Mennyi idő a képzés? Lesz-e időd közben dolgozni?

Gold (arany)

Érdemes tisztában lenned vele, hogy mennyit fogsz keresni, és azt is, hogy mennyibe kerül, amíg odáig eljutsz. Nem mindenki abból él meg, amit szeret csinálni, és senki nem mondta, hogy egy bevételi forrás kell.
Itt tudod megnézni, hogy egy-egy szakmában mennyit keresnek.
• A tandíjak, tanfolyamok, egyéb képzések áráról is tájékozódhatsz.
Ha drága a célod felé vezető út, akkor sem szabad elkeseredni!
Létezik diákhitel, lehet dolgozni suli mellett, és képezheted magad önállóan, amíg nem lesz annyi pénzed, hogy megengedhess egy drágább képzést!

A sorozat hamarosan folytatódik!

 

Hirdetés
Hirdetés
0 mp. múlva automatikusan bezár Tovább az oldalra »

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Ne maradj le a legfontosabb hírekről! Engedélyezd az értesítéseket, cserébe elsőként tudod meg, ha bejelentik a Half-Life 3-at! (Nem spamelünk, becsszó!)