Hirdetés

Így lehet a játékosoktól jobb a világ

|

Tényleg az EVE Online és játékosai segítenek a tudománynak abban, hogy könnyebbé váljon az életünk?

Hirdetés

A Harpa Concert Hall csendesen, de mégis méltóságteljesen áll Reykjavik régi kikötőjében. Az év nagy részében konferenciaközpontként és koncertteremként működő épület azonban évente három napra átalakul egy színes és nyüzsgő univerzum központjává, hiszen minden évben ott tartja éves Fanfest-jét az EVE Online fejlesztőgárdája, a CCP Games. Bár a rendezvény mérete és a résztvevők száma nem vetekedhet a nagyobb közösségeket foglalkoztató játékok éves meetingjeivel, az ide érkező játékosok elszántsága és elkötelezettsége mindenképp figyelemre méltó. Egy virtuális világ követei és üzletemberei ők, akik tárgyalni, megfigyelni és egyezkedni jönnek évente a Fanfest-re. Ez történt idén tavasszal is, de most pár hónap távlatából szemlélve az előadásokat bátran kijelenthetjük, hogy sokkal komplexebb jelenséget vizsgálunk, mint azt elsőre gondolnánk.

Hogy mennyire jól végzik dolgukat ezen univerzum képviselői, s hogy mennyire vékony a határ a valóság és az EVE Online világa között, azt mi sem bizonyítja jobban, mint azok a botrányok, melyek az amúgy is hírhedt játékos közösségen belüli árulásokról, csalásokról és gyarló oligarchákról szóltak, s melyek olyan méreteket öltöttek, hogy azokról a Bloomberg vagy a NY Times is beszámolt. De számunkra még érdekesebb a lehetőségek feltérképezése, amit például ez a hatalmas közösség jelent.

Az idei év Fanfest-jének legérdekesebb előadásai is a valóság és virtuális valóság közti átfedéseken alapultak, és nem mást, mint a játékkal, a játékba ötvözött valós, élő tudomány és technika témaköreit feszegették. Hogyan is szeretnék ötvözni a hard tudományt a hard gamerekkel? Erre a választ a manapság egyre népszerűbb 'citizen science' - magyarul ’közösségi tudomány’ kifejezéssel magyarázható - kezdeményezés adja, melynek lényege, hogy a tudományos kutatás és fejlesztés folyamatában amatőrök (azaz nem az adott téma kutatói) is részt vesznek, akik nem kapnak pénzt ezért a tevékenységért. Ez a tudományos ismeretterjesztés egy speciális formájaként is felfogható, ami nem mellesleg az új szakemberek kinevelésének is kiváló eszköze, valamint a multidiszciplinaritás (több tudományt, szakterületet érintő) megjelenése miatt a különböző amatőr és kutatói nézőpontok olvasztótégelye is.

A Fanfest előadói között akkor Szantner Csaba, a svájci székhelyű MMOS (Massively Multiplayer Online Science) start-up vezetője beszélt azokról a lehetőségekről, melyeket a citizen science és az EVE Online ötvözése eredményezhet, és melyeket aktuális tudományos problémák - a teszt során proteinek felismerésének - megoldására használnának a fejlesztők. Bár a fejlesztés és a problémák játékba és storyline-ba való implementálása jelenleg még gyerekcipőben jár a CCP-nél, annyi azonban bizonyos, hogy a citizen science óriási lehetőségeket tartogat a közeljövőben mind a fejlesztők, mind a játékosok, mind pedig a tudományos társadalom számára.

A tudomány világa iránt érdeklődők mellett a játék a hadászat és háború művészetének szerelmesei számára is csemegéket tartogat, jó példa erre, hogy már az előadók között a NASA és az Angol Királyi Légierő egykori és jelenlegi munkatársai is felbukkantak. Simon Brodie, a légierő egykori tervezőmérnöke a virtuális és valóságos háborúk taktikai és stratégiai hasonlóságaira hívta fel a figyelmet, s saját háborús tapasztalatait megosztva igyekezett rámutatni a csaták előtti és közben meghozott átgondolt, hidegfejű és józan döntések fontosságára. Bár a virtuális háborúknak nincsenek halálos áldozatai, Brodie beszédében kitért arra is, hogy melyek azok a nagyon is valós veszélyek, melyek fenyegetik/fenyegethetik a virtuális terekben időző játékosokat.

Kiemelte, hogy bár a gamerek nagy része lelkileg és érzelmileg stabil lábakon áll, vannak köztük olyanok is, akik autisztikus vonásokat mutatnak - nehezen ismerkednek vagy kommunikálnak másokkal, esetleg repetitívek és érdeklődésük egy-egy szűk területre koncentrálódik. Ezen játékosok intelligenciaszintje általában rendkívül magas, azonban másságuk vagy napi nehézségeik kezelése sokszor a depresszió szélére sodorja őket. Brodie maga is tagja annak az online in-game csatornának (Broadcast4Reps), melyen az EVE Online játékosai társaikkal, és a Brodie-hoz hasonló expertekkel oszthatják meg gondjaikat vagy félelmeiket, és kaphatnak tőlük támogatást. Brodie hangsúlyozta, hogy a játékos közösség ilyen összefogása példaértékű, hiszen ez egy, a játékon kívüli életre is rendkívül nagy hatással lévő, a társadalmi felelősségvállalást és odafigyelést erősítő kezdeményezés.

A játékok és a valóság nagymértékű és már-már teljességgel természetes összefonódásáról beszélt David Grinspoon asztrobiológus is, aki a Föld-szerű bolygók klímaváltozásait, és azok esetleges, az életre gyakorolt hatásait vizsgálja. Grinspoon, aki Asimov unverzumain és Neil Armstrong holdra szállásán szocializálódott, rendkívül inspirálónak, termékenynek és még mindig rengeteg tartalékkal rendelkezőnek látja a videojátékok világát. Úgy gondolja, a virtuális valóságok (mint például az EVE: Valkyrie) tagadhatatlanul nagy hatással lesznek a jövőnkre nézve, ami óriási lehetőségeket - és természetesen veszélyeket - is tartogat a jövő nemzedékek számára.

Az pedig, hogy élünk-e ezekkel a lehetőségekkel, figyelünk-e a veszélyekre természetesen csakis rajtunk múlik.

Hirdetés
Hirdetés
0 mp. múlva automatikusan bezár Tovább az oldalra »

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Ne maradj le a legfontosabb hírekről! Engedélyezd az értesítéseket, cserébe elsőként tudod meg, ha bejelentik a Half-Life 3-at! (Nem spamelünk, becsszó!)