Hirdetés

Much adó about nothing - mit jelent számunkra az internetadó?

|

Azt hiszem ti még nem ismeritek egymást. Adó, játékosok. Játékosok, adó. Barátkozzatok össze szépen.

Hirdetés

A GSO-n igyekszünk a közelébe se menni olyan dolgoknak, mint a politika, hiszen a játékvilágot sok más mellett azért is szeretjük, mert távol tud maradni mindettől. Most sem erről lesz szó, viszont sokatoknak talán ez az első találkozása az adó intézményével, de az biztos, hogy a legelső alkalom, hogy ez közvetlen hatással lehet rátok, mint játékosokra. 

Tegnap délután mindannyiunk Facebook fala megtelt az internetadóval kapcsolatos hírekkel. A lényeg, hogy egy új törvényjavaslat szerint jövőre minden megkezdett gigabyte le- és feltöltés után 150 forint adót kell fizetnie a szolgáltatónak. Mivel hogy azokról a szolgáltatókról van szó, akik - ha nem figyelsz rendesen - rád vernek egy úgynevezett wi-fi díjat (muhahaha) is az előfizetésed mellé, ezért nagy valószínűséggel ezt az adót sem nyelnék be anélkül, hogy nekünk is adjanak belőle egy kis kóstolót. 

Rakjuk kontextusba a dolgot. Az nCore nevű torrentoldal gyorsan reagált a történésekre és a letöltés méretéhez gyorsan hozzárendelte azt az összeget, amit adóban kifizetnénk. Ennek értelmében a komplett 1080p-s Jóbarátok sorozat 78 000 forintba kerülne (lévén minden megkezdett GB 150 forint, ugyanannyit kell fizetni 1 megáért is, mint 1023 megáért), ami értelemszerűen többszöröse még a díszdobozos kiadásnak is. Ez persze csak egy vicc, meg ti aztán úgysem töltötök le semmit illegálisan.

A legális vásárlás is elég érdekesen alakulna, ugyanis az egyre inkább digitális tartalom felé húzó világban szinte megkerülhetetlen, hogy csak úgy észrevétlenül le ne pattanjon egy-két giga. Még ha dobozosan is veszel meg egy játékot, a fejlesztők mostanában mindegyikhez kiadnak egy első napos frissítést/patch-et is, ami gyakran már önmagában játékméretű. A digitálisan vásárolt játékoknál nyilván még súlyosabb a helyzet, mert egy 50 gigás játék árához még 7500 forintot hozzá kell csapni, de ha megnézel még egy cuki cicás videót is közben, akkor az bizony már egy „mekkezdettgigabájtnak” számít. Akkor kevésbé lenne szimpatikus egy-egy Steam sale is, ha már a letöltés méretét is számolgatni kell, nem? Rajtunk kívül persze ott van még az a rengeteg cég, melyek naponta több száz gigányi adatot mozgatnak - ezek szintén elég nehezen vennék be ezt a kanyart. Vagy épp sehogy.

Az Index közben összeszedte, hogy mennyibe is kerülne mindez nekünk, ha byte-onként kéne fizetni.

Ezalatt természetesen a törvényhozás oldaláról már meg is indult a tűzoltás, az egyik illetékes bejelentette, hogy az internetadó tartalmazni fog egy felső korlátot, bár ennek a törvényjavaslatban egyelőre nyoma sincs. Majd nyilván lesz. Valaki beleírja. Vagy nem. Vagy mégis. „Melyikkel is nyitom meg, Klára?"

Az internetadó egész egyszerűen olyan abszurd, hogy még Tim Burton sem tudna filmet csinálni belőle, de szerencsére ez csak egy javaslat, amit talán még itthon sem valószínűleg nem lehet átrángatni a törvényhozáson. Ezt a papírfecnit 2015-ig még jó eséllyel átrágja majd valaki olyan is, aki nem betárcsázós nettel MSN-ezett utoljára, úgyhogy mindenki nyugodjon le a... Szóval, nyugi. Ha másra nem is volt jó ez az egész hiszti, arra biztosan, hogy meginduljon a mémgyár és mindenki nekiállhasson viccelődni vele. A kedvencem eddig a 444 meztelen Palvin Barbis hoax-ja. 

Persze van itt még.

Úgy szeretném, ha nem kellene egész nap itt ülnöm és gyomlálni az ide nem illő kommenteket, úgyhogy nagyonnagyonnagyon szépen kérek mindenkit, hogy valamelyest uralkodjon magán.

Hirdetés
Hirdetés
0 mp. múlva automatikusan bezár Tovább az oldalra »

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Ne maradj le a legfontosabb hírekről! Engedélyezd az értesítéseket, cserébe elsőként tudod meg, ha bejelentik a Half-Life 3-at! (Nem spamelünk, becsszó!)