Hirdetés

Továbbra sem a videojátékok tesznek minket agresszívvá

|

Ha statisztikai eredményekkel szeretnénk érvelni a videojátékok és az erőszak kapcsán állandóan kialakuló vitában, akkor íme egy viszonylag friss kutatás adatai.

Hirdetés

A fiatalok agresszivitásának oka mára majdnem divatos kérdéssé vált. A jelenség körül rengeteg téveszme és találgatásból fakadó tévhit található. Az egyik legközkedveltebb ezek közül, hogy a videojátékok tesznek bennünket agresszívvá. A kérdést igyekszik tisztázni Kenneth A. Dodge és más kutatók által nemrégiben közölt kutatás.

Összesen 1299 gyereket vizsgáltak és szüleiket, pontosan 1276 édesanyát és 1032 édesapát. Összesen a világ 9 országából gyűlt össze ez a hihetetlenül jelentős nagyságú vizsgálati személy.

A kilenc ország között volt európai, amerikai, afrikai és ázsiai kontinensen található is. A családokat 4 éven keresztül vizsgálták, minden évben személyesen interjúban kérdezték ki őket és személyesen töltették ki velük a különböző pszichológiai teszteket, mérőeszközöket.

Eredményül azt kapták, hogy a gyerekek agresszivitásának mutatói az ökológiai és kulturális környezet, és ezt statisztikailag is alá lehet támasztani.

A folyamatban fontos szerepe van annak, hogy a környezet hogyan készíti fel a gyerekeket arra, ha kétértelmű viselkedés vagy egyenest provokációs viselkedéssel irányulnak feléjük.

A gyerekeknél akkor jelentkezett magasabb agressziós válasz az ilyen közeledésekre, amikor már eleve gyakran esett meg velük az agresszív válasz a múltban, illetve amikor az édesanyák is magas gyakorisággal reagáltak agresszívan az efféle ingerekre.

Tehát azok a gyerekek, akik előreláthatóan gyakrabban fognak agresszívan viselkedni, egyfajta tanult válaszreakcióként alkalmazzák az agressziót, melyet a környezetből, főként az anyától tanultak.

A probléma okozója, hogy a szülők gyakran úgy nevelik a gyereket, hogy a kétértelmű viselkedést is agresszívnek látják, így automatikusan védekező pozíciót vesznek fel, és agresszióval válaszolnak.

Az agresszió tehát nagy valószínűséggel a környezettől eltanult viselkedési forma, melyet rengeteg dolog befolyásol: a szülők, az iskola, a média stb.

Fontos azonban azt is kiemelni, hogy kizárólag korrelációs számításokról van szó, tehát együttjárás mutatható ki, azonban ez nem bizonyítja a kutatók igazát.

Hirdetés
Hirdetés
0 mp. múlva automatikusan bezár Tovább az oldalra »

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Ne maradj le a legfontosabb hírekről! Engedélyezd az értesítéseket, cserébe elsőként tudod meg, ha bejelentik a Half-Life 3-at! (Nem spamelünk, becsszó!)