Hirdetés

Az előző generáció méltatlanul alulértékelt játékai, amiket most is érdemes elővenned

|

Összegyűjtöttünk néhány remek játékot, melyeket talán nem pipáltál ki a maguk idejében, pedig érdemes lenne.

Hirdetés

Minden konzolgenerációnak megvannak a maga legendás játékai, amelyek valahogy sosem kopnak ki a köztudatból. Újra és újra leporoljuk őket, kötelező szereplőnek számítanak az ilyen-olyan válogatásokban, a mémekben és a fórumos diskurzusokban.

Ezt a szűnni nem akaró aktualitást azonban csak legeslegjobb címek élvezhetik, míg más, ugyancsak jól sikerült, de az ikon-státuszról különböző okokból lecsúszott művek az évek során egyre inkább a háttérbe szorulnak. Ezek közül idézünk most fel néhányat az előző konzolgenerációból, amelyeket manapság is érdemes elővenni, pláne, hogy gombokért juthatsz hozzájuk.

Hirdetés

Infamous: Second Son

A Sucker Punch Productionsről a legtöbbeknek ma a Ghost of Tsushima ugrik be elsőre, korábban viszont főként a PS-exkluzív Infamous-sorozatról volt ismert a csapat, ami 2009 és 2014 között három fő epizódot és két önálló kiegészítőt élt meg. A 2014 tavaszán debütált Infamous: Second Son a széria harmadik, s eddigi utolsó nagy felvonása, amely a maga korában sokat dicsért látvánnyal demonstrálta a friss és ropogós PlayStation 4 technológiai képességeit.

A Second Son az elődeihez hűen egy történetében nem igazán túlbonyolított, de annál szórakoztatóbb sandbox-móka, ahol szuperképességek széles tárházát használva vesszük fel a harcot a rosszfiúk ellen. A kalandra befizető játékos tömény akcióra számíthat, amit a Sucker Punchoz méltó műgonddal összeállított harcrendszer és a hősként és gennyládaként is végigtolható kampány tesz nehezen megunhatóvá. Ami pedig a grafikát illeti, a külcsín még 8 év távlatából is korrekt, így megéri adni neki egy esélyt, pláne, hogy a PS Plus gyűjteményében is ott figyel.

Sherlock Holmes: Crimes & Punishments

Az ukrán-ír Frogwares csapata nemrég azzal került be a hírekbe, hogy tüzérségi lőszerekre írt üzenetekkel gyűjt pénzt a Sherlock Holmes The Awakened megvalósítására, amely a stúdió 2002 óta bővítgetett Holmes-sorozatát igyekszik folytatni. Az eddig 9 részt megélt nyomozós széria egyik legjobban sikerült darabja volt a 2014-es Sherlock Homes: Crimes & Punishments, amelyet beválogattunk erre a listára.

Nem túlzás azt állítani, hogy az összes nagyobb platformra megjelent játék egy vérbeli nyomozószimulátor, ami pontosan azt éri el, amit minden ilyen címnek kellene: zseniális mesterdetektívnek érezzük magunkat tőle. Ezt szolgálják a ruházatukkal és a mimikájukkal is árulkodó NPC-k, a trükkös következtetési rendszer és a teljes egészében ránk bízott igazságszolgáltatás, amellyel akár még futni is hagyhatjuk a bűnöst, ha morálisan ezt látjuk helytállónak. Amennyiben kicsit is szereted a krimiket, garantáltan élvezni fogod a 6 különböző történetet elmesélő kampányt, s habár a háttérben még az Unreal Engine 3 dolgozik, a Crimes & Punishments a játékmotor egyik kései használója, így maximálisan kihasználta a technológia lehetőségeit.

Sunset Overdrive

A Marvel's Spider Mant és a Ratchet & Clank: Rift Apartot is elkövető Insomniac Games 2019-ben került a Sony tulajdonába, öt évvel korábban viszont még a Microsoft számára faragott system sellernek szánt Xbox One-exkluzívot a Sunset Overdrive képében. Ez a nyílt világú, külső nézetes akciójáték a komolykodás helyett csúcsra járatta az őrületet, amit a kritikusok zabáltak, a vásárlók viszont egyszerűen csak ignorálták, így csúnyán bebukott a pénztáraknál. A sikertelenség okát még ma is csak találgatni tudjuk, hiszen az Insomniac itt sem hazudtolta meg magát, a Sunset Overdrive egy minden ízében minőségi játék.

Adott egy hatalmas város telis-tele zombikkal, akiket itt BD-nek hívnak, ám nem egy vírus, hanem egy ócska energiaital csinált belőlük agyatlan szörnyeteget, nekünk pedig át kell vágnunk magunkat a mutálódott lakók hordáján, hogy elszámoltassuk a gyártót. Ez a felütés nagyjából mindent el is mond a Sunset Overdrive dilis hangulatáról, ahogyan az is, hogy a gyorsutazáshoz itt amnéziásra kell innunk magunkat. Maga a játékmenet tökéletesen passzol az energiaitalos felütéshez: egy percre sem állunk meg, folyamatos a pörgés és alapjaiban kell újragondolnunk a TPS-ekben megszokott taktikánkat. Jó hír, hogy 2018 óta PC-n is nyúzható a játék, vessétek bele magatokat, ha még nem tettétek.

Helldivers

Amíg a föld kerek, mindig lesznek top down shooterek, a műfaj pedig időről kifejezetten jól sikerült alkotásokkal lep meg minket, elég csak a tavaly debütált The Ascentre gondolni, amely a Neon Giant tolmácsolásában tépte le az arcunkat a látványával. A jelek szerint lehet valami a vízben a fagyos északon, hiszen ugyancsak egy svéd formációnak, az Arrowhead Game Studiosnak köszönhetjük a Sony kiadásában megjelent 2015-ös Helldiverst is, egy nem kevésbé kiváló felülnézetes daráldát.

A kooperatív hentelésre kihegyezett, de szólóban is tolható Helldivers egyike azoknak a címeknek, amelyek minden elemüket máshonnan csenik, de olyan ügyesen mixelik az összetevőket, hogy nem tudunk rájuk igazán haragudni a lopásért. Ha találunk hozzá társat, melegen ajánlott tenni egy kört a kooperatív üzemmóddal, az elsőre irritálónak tűnő friendly fire ugyanis rengeteg vicces pillanatot generál, illetve a Csillagközi invázió rajongóinak is érdemes behúzniuk, mert lényegében egy licenc nélküli Starship Troopers-feldolgozással van dolgunk, amire ordító utalások garmadája emlékeztet.

Tearaway Unfolded

2006-ban a pénzügyi problémákkal küzdő Lionhead Studios a Microsoft kezébe került, a csapat néhány törzstagja azonban nem várta meg, míg a redmondiak a szakadékba vezetik a céget, hanem kiléptek és megalapították a Media Molecule-t, amely az elképesztően kreatív LittleBigPlanet-szériával tette le a névjegyét a szakmában. A stúdió 2010-ben csatlakozott a Sony-családhoz, a LittleBigPlanet 2 után pedig PS Vitára is beköszöntek a Tearawayjel. A platformer-kaland túl jól sikerült ahhoz, hogy csak a kézi konzolon élvezhessük, így született meg a Tearaway Unfolded című feltuningolt-kibővített verzió, immáron PlayStation 4-re.

Az eredmény egy jóval szebb, és még annál is lebilincselőbb játék, amelyben annyi papírral találkozunk, hogy a természetvédők még ma is álmatlanul forgolódnak miatta. Pedig itt nem öncélú dolog, a MediaMolecule egy varázslatos papírvilágot épített fel, amiből később a Nintendo sem szégyellt meríteni a Yoshi's Crafted Worlddel. A DualShock 4 kontroller képességeire is szorosan építő Tearaway Unfolded azonban egy jóval egyedülállóbb élmény, nagy műgonddal összeállított kirakósait nem csak a műfaj szerelmeseinek ajánljuk.

A folytatáshoz lapozz a következő oldalra!

Oldalak: 1 2

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Ne maradj le a legfontosabb hírekről! Engedélyezd az értesítéseket, cserébe elsőként tudod meg, ha bejelentik a Half-Life 3-at! (Nem spamelünk, becsszó!)