Hirdetés

Hogyan fejlődj úgy az életben, ahogy a játékokban? 5. rész

|

Újabb résszel bővül rovatunk, amellyel a saját életünk szkillfáját tervezhetjük meg. A bevezető után következzék az első lépés.

Hirdetés

A korábbi fejezetek:

- 1. rész

- 2. rész

- 3. rész

- 4. rész

Első lépés: A gyökerek, és a növekedés iránya

Avagy: Készségek, és érdeklődési körök azonosítása

Ez a két téma elválaszthatatlan egymástól. Általában azt szeretjük csinálni, amiben jók vagyunk, és abban leszünk jók, ami érdekel minket.

Abilities (készségek)

Még nem kell semmit rajzolnod, inkább nyiss egy új dokumentumot. Az első lépés célja, hogy meghatározd, miben vagy jó. Semmiben nem vagy kiemelkedő? Na, ezt nem nagyon hiszem el, de tegyük fel, te így érzed. Nos, akkor azt kell megkeresned, hogy miben szeretnél jó lenni, mi az, amiért hajlandó lennél küzdeni. Tehát az első lépés során (szép magyar szóval) a kompetenciáidat, és az érdeklődési köreidet fogod meghatározni. Fontos kiemelnem, hogy sok emberi készség fejleszthető, arról nem is beszélve, hogy ha még fejlődésben vagy, akkor sem a tested, sem a személyiséged, sem az agyad nem pompázik teljes díszében. Tehát 19-23 év alatt a fogyasztói társadalom embere még nem éri el a LVL 1-et sem, hiába van szavazati joga. Ez azért fontos, mert hamis következtetéseket vonhatsz le magadról, ha még nem vagy kialakult személyiség, márpedig tinédzserként, vagy fiatal felnőttként még biztos, hogy nem vagy az. De ettől még tervezhetsz szkillfát! Sőt, minél fiatalabban kezdesz neki, annál többet nyerhetsz vele.

Érdemes lehet megcsinálnod a kedvenc személyiségtesztemet, hiába felnőtteknek készült, biztos vagyok benne, hogy hasznos lesz. A kiértékelésnél lesz egy olyan menü, hogy „munka, karrier”. Ott találsz egy szép hosszú felsorolást, a Te személyiségtípusodnak általában megfelelő karrierekről, szakmáról. Ezeket szépen másold be a listádra. (Ez a teszt nem szentírás! Sok ember csalódott lesz, ha azt látja, hogy a személyiségtípusához nem passzol egy szakma, ami mindig is lelkesítette, de ettől nem szabad megijedni!)

További ötletek a készségeid azonosítására:

• Mely tárgyak mentek/mennek a legkönnyebben? (Nem biztos, hogy szereted is ezeket a tárgyakat)
• Sportolsz, zenélsz, van valamilyen hobbid?
• A legprofibb készségazonosító teszteket itt találod. Sok idő, de megéri, higgyétek el. Ha már diploma után vagy, akkor is találhatsz pár csemegét, illetve akkor is érdemes megcsinálnod a pályaválasztási tesztet, ha már van munkahelyed.

Az eredményeket írd fel a listádra.

A növekedés iránya

Érdeklődési körök beazonosítása

Erre nem találtam játékos megfelelőt. Talán azt a pillanatot lehetne párhuzamba állítani az érdeklődési körök beazonosításával, amikor még fel sem telepítetted a játékot, csak nézed a honlapon, hogy milyen kasztok vannak, milyen képességek lesznek, és azon agyalsz, hogy te vajon melyikkel fogsz először játszani, melyiket próbálod ki először.

Mi érdekel?

• Nézd meg az előzményeidet a böngészőben, milyen cikkeket olvasol.
• Milyen témákra kapod fel a fejed?

Mi az álmod?

• Csukd be a szemed, és képzeld el azt a három pillanatot az életedben, amikor a legboldogabbnak, legsikeresebbnek érezted magad. Szánj erre legalább 3 percet. Keresd meg, hogy ezekben az emlékekben mi a közös. Ez egy nagyon jó módszer. Ha nem sikerül elsőre, a hét során valamikor biztosan beugrik néhány emlék! Írd le őket.

• Lehet, hogy már kicsi korod óta van egy álmod, amit szeretnél elérni. Írd le mindenképpen, húzd alá, de nem tanácsolom, hogy leragadj ennél.
Persze nem kötelező, hogy legyen egy jól körülírt álmod. És az sem biztos, hogy amire most azt gondolod, hogy az a te életed nagy álma, az jövőre is az lesz.

(Én pl. túsztárgyaló szerettem volna lenni 19 évesen. Most pedig eszem ágában sincs megöletni magam, inkább gamificationnel, neurotechnológiával és pszichológiával foglalkozok, emellett szeretnék majd vállakozni és játékokat tervezni…)

• Mik (voltak) a kedvenc tárgyaid a suliban?

Ez becsapós is lehet: én például utáltam a matekot, de a valószínűségszámítást valamiért nagyon szerettem. Szerencsémre a statisztikának ez az egyik alapja, ami nagyon fontos szkill a pszichológiában és a kutatásban.

• Egy kedvenc tárgyad sem volt? Nem baj! Írj egy listát, hogy milyen sorozatokat, filmeket nézel, könyveket olvasol? Kik azok a szereplők, akikkel azonosulni tudsz? Na és ők miben jók?

(pl. A Trónok harcában az egyik kedvencem Tyrion. Okos, ravasz, bármiből kidumálja magát. Persze van egy csomó rossz tulajdonsága is, de mi most koncentráljunk a készségeire:
- kiváló verbális készségek,
- jó problémamegoldó készség
- széleskörű műveltség, stb)

A sorozat hamarosan folytatódik!

Hirdetés
Hirdetés
0 mp. múlva automatikusan bezár Tovább az oldalra »

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Ne maradj le a legfontosabb hírekről! Engedélyezd az értesítéseket, cserébe elsőként tudod meg, ha bejelentik a Half-Life 3-at! (Nem spamelünk, becsszó!)